В края на 1943 г. в Ястребино свирят куршуми. В разгара на партизанската съпротива са убити 6 невръстни деца, останали в летописа като „Шестте ястребинчета”. Посмъртно комунистическата пропаганда ги обявява за героите на Ястребино. 36 години по-късно в тяхна памет е открит Национален пионерски комплекс "Ястребино". Това става на Седмия републикански пионерски сбор, проведен на 23.09.1979 г., където с пламенна реч Тодор Живков поздравява пионерите за изграждането на новия национален дом на пионерите.
Построен на метри от лобното място на шестте ястребинчета, огромният комплекс е бил място за срещи на изявени пионери от цялата страна. Имало е и деца от соц лагера, вкл. от Куба и КНДР. Тук са идвали и цели класове, които в учебно време провеждали обучението си под ръководството на учители и възпитатели, назначени на щат към комплекса. Създаден е като място за активна идеологическа и възпитателна дейност с тогавашните пионери в духа на тоталитарното време. Базата е била отлично обзаведена и модерна за времето си.
Днес, 35 години по-късно, обектът се нарича Национален детски комплекс и заедно със събрата си от Ковачевци, родното място на Георги Димитров, е подчинен на министерството на образованието. Базата разполага с 3 корпуса и 195 места и се използва основно като място за провеждане на зелено училище и летни детски лагери срещу заплащане, като групите трябва да идват с преподавателите си. Според офертата цената за един ден пълен пансион с нощувката за деца до 7 години е 15 лева, за ученици - 18,50 лева. За миналата година отчитат общо 5142 нощувки, но в последно време тенденцията е те да намаляват.
От 8 години директор тук е Цветелина Станкова. Тя не помни комплекса от предишното му време, знае само, че преди нея са "изчистили" постоянната художествена сбирка в комплекса от картините с идеологическо съдържание, но не знае каква е съдбата им. А и грижите й с днешна дата са свързани основно с издръжката на комплекса. НДК „Ястребино” е на самоиздръжка, понеже от МОН се осигуряват само парите за заплати. Персоналът е в пъти съкратен, спрямо този от ерата на соца. Сега той е само от 14 души, като 10 от тях са на минималната работна заплата. Въпреки това хората работят по на две длъжности, за да се справят със задълженията си. Истински подвиг е, когато в комплекса има почти 200 деца, а само един готвач и неговият помощник и трябва да им осигурят храната 3 пъти на ден, казват оттук.
1 Коментари
Бях на подготвителен лагер за дружинен председател през '86-та за 20 дни. Това ми беше първата казарма. Всеки ден се изучаваше комсомолския устав и следваше препитване, маршировки. Там за пръв път видях и играх електронни игри, както и опитвах да свиря за пръв път на пиано. През този период по телевизията вървеше сериалът "Планетата на маймуните", който гледахме по време на вечеря. През почивните дни носихме вода на възрастни хора от селото. През почивките се тълпяхме на самолета в градинката, търсихме четирилистни детелини. В сравнение с базите на другите лагери където съм бил тази беше много модерна за времето си, но липсата на курортна свобода размиваше удобствата.
ОтговорИзтриване