Какво се случи с най-големите ни консервни комбинати от времето на соца?


Преди 1990 год. консервната промишленост в България е сред водещите в Европа. Осеяните из страната консервни комбинати, заводи и фабрики бълват големи количества продукция. Износът е гарантиран. Зад нас е огромният съветски пазар, за който страната ни изнася значителна част от продукцията на преработвателните предприятия. Плодови и зеленчукови консерви произвеждат над 40 предприятия в България, които дават препитание на десетки хиляди работници. Дворовете на консервните комбинати са били  пълни със суровина, а работници почти винаги не са стигали. Чрез задължителните бригади, хиляди ученици и студенти са давали своя принос в събирането и преработването на земеделската реколта, която няма край. А консервите, които са се продавали по нашенските магазините, са били толкова нищожна част от общото количество за износ, че се е случвало да се продават направо с етикети на руски.



С края на СИВ обаче идва и залеза на огромна част от предприятията в сектора. До средата на 90-те много от тях фалират. Спират работа „Дунавия“–Русе, силистренският „Нектар“, свищовският консервен завод "Република", старозагорският комбинат "Петко Енев", консервните предприятия в Разград, Видин, Бойчиновци, „Варна плод“, „Кюстендилски плод“, комбинат „Ягода“ – Ямбол и др. Причините са много – лошо стопанско управ­ление, некоректни руски партньори, неконкурентна продукция на фона на междувременно навлезлите на руския пазар световни гиганти от бранша, загуба на завоювани пазари, непредвидим курс на долара.
Новите пазарни стопански реалности в сектора, не пожалват и двата най-големи консервни комбината у нас, пазарджишкият „Марица” и „Витамина” в гр. Стамболийски, от които днес е останал само спомена за славната ни социалистическа консервна промишленост.



Държавен консервен комбинат „Марица” - най-голямото консервно предприятие на Балканите

След като на 9 юли 1976 г. лично Тодор Живков открива новият консервен комбинат в Пазарджик, той става най-големия преработвателен комбинат на Балканите. Консервният мастодонт е и един от най-модерните в света по това време. Построен е по съвместен българо-италиански проект и работи със съвременни италиански технологии. Гигантът, създаден на огромна площ близо до жп гарата в Пазарджик, всеки ден е поглъщал тонове суровини за преработка, и то не само от плодородния район на Тракия, но и от цяла България.  
Произвеждали са се огромни  количества продукция. В най-силните години на комбината, той е поглъщал 5000 тона захар годишно, необходими за производството. Само за Англия в този период всяка година са изнасяни 5 млн. бройки с различни видове конфитюр, още 5 млн. от легендарните малки червени консерви с лютеница са отивали за Западна Германия. Горе-долу същите бройки са заминавали за Съветския съюз под формата на еднолитрови консерви със сладко и конфитюр, което руснаците обожавали. 
В тези години всеки стопанин на зеленчуков терен или на овощни площи е бил предварително обезпечен, че продукцията му ще бъде изкупена от предприятието. По този начин заводът е изхранвал хиляди земеделски производители от региона. Тонове с домати в ремаркета пристигали само от студентските и ученическите бригади. Отделно комбинатът разполагал с хиляди декари площи с овошки, ягодови и малинови насаждения, които отивали за сладка, конфитюри, сокове и нектари. В цеховете му ежедневно са се трудели над 3500 човека, а по време на сезона заетоста се е увеличавала десетократно.
Днес и стари, и по-млади зеленчукопроизводители и стопани на плодове в Пазарджишко все по-усилно въздишат по отишлия в историята най-голям консервен комбинат на Балканите. Поради лош мениджмънт, държавният  гигант започва да губи пазарите си още в началото на 90-те., а след приватизацията му започва бавно, но сигурно да затъва. До края на десетилетието натрупва огромни дългове и нереализирана продукция. В началото на 1999 г. работниците му остават без заплати. Спрян е тока на предприятието. Така в началото на новия век се стига до окончателният фалит на гигантът в консервната ни промишленост.

Днес популярния в миналото консервен комбинат „Марица“ е само спомен за тези, които го помнят. По-голямата част от сградния му фонд не се използва и се руши. Много от огромните халета зеят празни и затворени. В част от тях са се настанили няколко частни фирми от консервния бранш работещи основно за износ. Хладилните цехове на комбината се използват от фирма „Марица екофроуз“. „Марис“ ООД е друг производител там, който консервира плодове и зеленчуци изцяло за износ. С подобен предмет на дейност е и смесеното българско-немско дружество „Реал консервен България“ ООД, което работи както за вътрешния пазар, така и за износ. Други халета пък са приютили фирма за стъклен амбалаж и куриерски услуги.
Подобна е съдбата и на другият ни голям консервен мастодонт „Витамина” в гр. Стамболийски (до 1979 г. гр. Нови Кричим).

„Витамина”- гр. Стамболийски – символът на някогашната ни консервна индустрия

Плодородната земя, изобилието на суровини и евтината работна ръка в широкото кричимско поле, са били основната предпоставка за превръщането на селището във важен център на консервната промишленост още преди Девети септември. След национализацията  от 1947 г., тринадесетте консервени предприятия на територията на селището се обединяват в ДКК “Витамина”.

Разположението на преработвателното предприятие е много благоприятно по отношение на транспорт, суровини и амбалаж. Изградено е в източната част на Гара Кричим, северно и южно от ж. п. линията София – Пловдив, с което се улеснява транспортирането на суровините и готовата продукция. Стерилният, замразителният и тенекиено – амбалажния цех са били свързани с ж. п. коловози, а снабдяването със стъклен амбалаж (бутилки и буркани) е идвало предимно от заводите в Пловдив и Плевен. Всеки ден 12 автобуса са превозвали работници от околните села, студенти са идвали на бригади в Стамболийски и са нощували в общежитията на консервния комбинат. Работниците на щат са били 3000 души. Към завода е бил изграден и спортен комплекс, дори се е замисляло да се построи и закрит плувен басейн. Комбинатът е имал и няколко клона.

Консервното предприятие „Витамина” е произвеждало огромна по тонаж продукция, а по стойност е заемало челно място в бранша. Експортната листа е била изключително богата. Забележителната история на “Витамина” разказва, че най-силното ѝ производство е било през 1985-1987 година. Производството на консерви тогава е стигало до 96 000 тона годишно. В комбината са се произвеждали над 80 вида различни консерви от плодове и зеленчуци в над 150 опаковки и грамажи. Асортиментът е включвал още 106 вида сокове, конфитюри, нектари, салати, туршии, замразени и стерилизирани продукти.Много от произведената продукция директно е отпътувала на Запад.
През онези години от двете страни на пътя между Стамболийски и Пловдив, е имало ябълкови градини, а навътре полетата са били пълни с пипер и домати. Така благодарение на тези ябълкови масиви, през 70-те там започва да се произвежда великолепен ябълков сок, който до шушка е заминавал за Испания, като испанците сами са си изпращали амбалажа. Според тогавашните слухове, Елисавета Багряна била любителка точно на този сок и от време на време се е отделяло по някое кашонче за именитата поетеса, доживяла преклонна възраст.

Най-популярната марка на „Витамина” е позабравената вече лютеницата с "момиченцето". Момиченцето с нацапана от лютеница устичка. Заради неповторимия си вкус, освен у нас, тя е изключително търсена и в бившия Съветски съюз, където основно се е експортирала. Освен за необятния пазар на СССР, продукцията на “Витамина” се изнасяла още за Англия, Франция, Германия, Норвегия, Дания, Испания, Монголия, Япония, Чили,Куба, САЩ, Алжир, Мароко, Гана, ОАР, Австралия.
След разпадането на социалистическия лагер и последвалата калпава държавна политика, започва и загубата на пазари, което се отразява изключително тежко на някогашния символ на родната ни консервна промишленост. Ширналото се на хиляди декари земя предприятие, през 1995 год. е приватизирано, а собствеността му е разпродадена на парче. Злите езици говорят, че приватизаторите на славния в миналото комбинат, платили за него толкова, колкото струвала една машина за опаковка на конфитюр. В края на 90-те години производството се свива над 10 пъти, а работниците се стопили на 650 души. Стига се дотам, че през 2001 г. 30 тона готови консерви остават на склад, защото нямали пазар. Малко след това  „Витамина” фалира. 
Днес в опустелия двор на комбината в Стамболийски, чиято тишина е прекъсвана само от звука на преминаващия влак се произвежда електричество от слънцето. Фотоволтаичният парк е инсталиран в двора сред руините на някогашни складове и цехове. Мощността на съоръжението е малко над 4 мегавата, а площта – 100 декара. За да му намери място, фирмата собственик “Витамина – ЕС” е съборила два склада.
„Край! Каквото беше няма да се върне”, разсъждава с непреодолим песимизъм бившият директор на някогашния голям консервен производител.


                                                                                                                                    04.02.2014


Публикуване на коментар

12 Коментари

  1. Боже, бях на ученическа бригада през 1989 г. във "Витамина". Ами това си беше град в града - колосално нещо! И това се разруши и разграби от алчните, мръсни капиталисти.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. тези мръсни капиталисти случайно да са от соц. номенклутурата,и ни са анонимни

      Изтриване
  2. Не е заради лош мениджмънт! Били произвели 96 000 тона консерви, а всички знаем, че само Москва е била тогава 6 мил. души, а останалите градове села и паланки?!??!!? Българската промишленост да работи денонощно пак не може да достави достатъчно продукция за руският пазар. Но тогава решиха, че щом хората не искат мафиотите управляващи страната и наречени соцЯлисти, заграбиха каквото можаха, а останалото унищожиха! И сега често се чува по вестниците, как руски търгивец е изкупил реколтата череши на цени непосилни за българите още преди да са се родили! Едни 100-200 тона череши москвичите ще ги изядат за 2 седмици!

    ОтговорИзтриване
  3. А защо забравяте за КК"Бригада"-Асеновград,единствения производител на детски храни,комбината в момента е в окаяно състояние,75% от материалната база е разграбена/занемарена/продадена,работи се с полуфабрикати предимно вносни,с една шепа хора вместо с 600 и всичко това благодарение на приватизацията за жълти стотинки,а беше време когато половината продукция бе и за износ,но това свърши някъде около 2000 година....

    ОтговорИзтриване
  4. И кой е виновен за всичко това....пак ние! Ограбиха ни до дупка и пак ходим да гласуваме за грабителите си! Докато не се осъзнаем и да спрем да ходим да гласуваме, още ще ни яхат и грабят!

    ОтговорИзтриване
  5. Забравихте КК "Партизанин" Първомай!

    ОтговорИзтриване
  6. Защо се чудите нали икахме да се наричаме господа. Една шепа се облагдетелствуват а милиони робуват ако намерят работа при капиталиста.Ние бяхме на едно от първите места по износ на консерви и зеленчуци.И сега в цяла Русия питат къде се дяна "болгарский перец"За да се оправим не трябва гласуване а нещо много по радикално и болезненно, но това го могат другите народи и националности/ние сме свикнали 500 години с робско мислене.

    ОтговорИзтриване
  7. Ние си ги съсипахме. Сега да можех щях да консервирам яйцата на Костов, Софиянски , царя , Борисов и много други рушители и грабители на България. Суровина доста , а ще се купуват , дори само за отмъщение.

    ОтговорИзтриване
  8. В моя град- Павликени имаше доста голям комбинат..правеха се нектарите от праскови и кайсии-в онези белите бирени бутилки, кисели краставички, кетчуп...Завода имаше собствена ЖП гара...една трета от града работеше за този завод...сега е нищо насред нищото. Говорил съм с руснаци и рускоговорящи от "новите" вече не руски републики за нашите консерви. Те казваха всияки едно и също- "Българските зеленчуци и консерви бяха навремето нещо повече от първо качество, за да се добереш до български домати, значи си началник или голям човек..." Защо, защо безгласно затрихме цялата си индустрия?...

    ОтговорИзтриване
  9. В Перник имаше комбинат "Пектин". Там правеха хубав ябълков сок. Не знам дали работи още. През 1989 г. работих два месеца в КК "Седемнадесет партизани" гр. Видин, след като "нашите" турци си хванаха пътя за Турция. Работехме на две смени, а понякога и през нощта. Едвам смогвахме. Сега няма нито плодове и зеленчуци, нито комбинат. Преди осемнадесет години в рамките на няколко месеца посетих консервния комбинат в Русе на два пъти. Вторият път имаше само синдик, охрана и няколко хладилни техници.

    ОтговорИзтриване