Историята на Паметника на Съветската армия в София. Освободителка или Окупаторка ?




Знаете ли, че Паметника на Съветската армия в София е построен през 1954 год. с даренията на "признателните" софиянци ...



"Край пл. “Орлов мост” в малък парк с лице към бул. „Руски"(дн.“Цар Освободител”), се издига величественият Паметник на съветската армия. Издигнал горда снага върху прекрасния фон на планината Витоша, Паметникът на съветската армия има много внушителен изглед. Това е най-големият архитектурно-скулптурен паметник в страната. Открит е на 7.IX.1954 г., по случай десетгодишнината от 9-ти септември." Разположен на най-видно място в центъра на София в непосредствена близост до двете най-важни институции в държавата - Народното събрание, където се коват законите на страната, и Софийския университет, в който се оформят младите умове на България. В изграждането на паметника взема участие голям творчески колектив от скулптори, художници и архитекти, под ръководството на архитект Данко Митов. "Тържественият подход към паметника е широка стълбовидна алея, дълга 80 м и широка 28 м. В началото на подхода се издигат две скулптурни групи, които изобразяват моменти от сърдечното посрещане на съветската армия в България през 1944 г. 

 Самият паметник представлява висока пресечена пирамида, върху която се извисява 8-метрова фигурна скулптурна композиция - съветски войн, български работник и майка с дете, изработена от Васка Емануилова и Мара Георгиева. С автомат в ръка съветският войн възвестява победата над фашизма. Тази скулптурна композиция символизира освобождението на трудовия български народ от фашизма с решаващата помощ на Съветската армия. В долната част на паметника орелефно са изработени композиции, които разказват последователно за създаването, укрепването и победоносното шествие на Съветската армия. Източният орелеф представлява композицията „Октомври 1917 г.", изработена от проф. Л. Далчев. Изобразени са матроси, войници, работници, девойки - тези, които сформираха доброволно, с революционен ентусиазъм Съветската армия. Следващият орелеф (на южната страна) представлява композицията „Всичко за фронта, всичко за победата" и показва целия съветски народ в тила, вложил всичките си усилия в помощ на своята армия. Работа е на скулптора Петър Дойчинов с колектив. На западния орелеф. „Великата отечествена война на Съветския съюз" е показан бойният усрем и несломимата мощ на Съветската армия във войната срещу хитлеристките нашественици. Скулптор - Васил Захариев с колектив. На предната страна стои надпис: „На Съветската армия освободителка - от признателния български народ". От двете страни на подхода към паметника са издигнати 10 пиедестала, на които са поставени бронзови лаврови венци. Те символизират десетте най-решаващи удара на Съветската армия в разгрома над немско-фашистката армия. Върху двата пиедестала, в самото начало на подхода, се издигат композициите: „Българският народ посреща Съветската армия-освободителка с хляб и сол, с цветя и дарове". Тези скулптурни групи са изработени от колектив, под ръководството на проф. Иван Фунев."

Историята на паметника е непосредствено свързана със съветизацията на Източна Европа. Още през 1945 г. в окупираните от Съветите страни започва трескаво градене на монументи в прослава на победата. Според изследователите тази "първа вълна" идва в резултат на геополитически причини - да се маркира територията, която попада в съветската зона на влияние. Паметникът в София обаче е построен през 1953 г., след сталинизацията на НРБ, и чества не само победоносната Червена армия, но и построяването на социализма и на комунистическата утопия.

  След демократичните промени се надига вълна за събарянето на паметника, понеже Съветската армия не влиза у нас като Освободителка, както е представяно 45 години, а като Окупант. През 1991 год. в Плевен е разрушен и нарязан на парчета паметникът на Съветската армия, наричан Альоша и находящ се на централния площад в града. Руската страна се надига остро и през 1992 година страната ни слючва договор за приятелски отношения и сътрудничество с Руската федерация, с който поема и ангажимент да опазва и се грижи за руските (съветските) паметници, а Русия - за българските, като част от историческото, военно и архитектурно наследство. В последните години, сред част от обществото, отново се зараждат идеи за събарянето или преместването на този паметник, защото монумента е въплъщение на тоталитарната историография за съветската армия като освободителка, а не като окупаторка. И защото заема една от най-хубавите централни градски части, а със сталинистката си стилистика загрозява и потиска градската среда. Друг изтъкван довод е, че България не е воювала със СССР и съветски войници не са умирали от български куршум.
 
Наскоро в София бе издигнат паметник на 120 американски летци, загинали в бомбардировките над София и други български градове през 1943-1944 г. САЩ не са освободителка, нито окупаторка, но реално воюват с България, обявила им първа война, като бомбардират цивилното й население. Паметникът не стърчи в центъра на София, а пред (но все пак не в двора на) посолството на САЩ.
В речта си на церемонията по откриването му бившият американски посланик Уорлик споменава загиналите на връщане от бомбардировки над петролните рафинерии в Румъния американски пилоти, но премълчава за свалените от български изтребители летци, бомбардирали мирното българско население. На церемонията участват не само членове на българския кабинет, но и Гвардейският духов оркестър и Националната гвардейска част, с което събитието се сдобива с най-високо държавно съучастие. И с което сякаш пак се цели да се покаже кои са истинските нови господари на България.

Публикуване на коментар

5 Коментари

  1. Сега пък американците си маркират територията, само че на техните паметници никой не се кланя, руските поне голяма част от населението наистина ги почиташе. Да не говорим за новоизникналите "паметници на жертвите на комунизма", на които нито пише имена на жертвите, нито някой поставя цветя. Дали защото никога не е имало комунизъм в България, и съответно и жертви ;-)

    ОтговорИзтриване
  2. Благодарим за изчепателната информация относно същността и посланието на паметника. То наистина има нужда от разяснение какво точно трябва да изобразява. Също така поздравления и за автора,който умело ни в клин ни в ръкав намесва САЩ. А знаете ли, че автоматът на руския войник нарочно е направен така,че да е над народото събрание и над всички други български административни сгради(тоест е по-висок от тях).Мъдър и добре скрит знак на братушките. И преди да ме оплюете съм русофил и се възхищавам на мощта на този народ. Мразя единствено агитациите и прокламациите за една вредна и неосъществима мечта.

    ОтговорИзтриване
  3. Да бе копеле, ролетка са опъвали специално да е с 9 метра и 44 см над народното събрание автомата, а фуражката на войника е с 1 метър и 5 сантима над кръста на Александър Невски. Или може би лазер или сателит са използвали за по-голяма точност. С тия легенди ходете да косите трева пред Раковска 44. Само там могат да съчиняват легенди за мотокари, ДС, паметници, мавзолеи, кемтрейлс, рептили и какво ли не. А петолъчката е от рубин направена забравих да кажа. За това е фалирала родината. А братската могила е най-високия паметник в България - символ на руското господство. Даже в Александър Невски има вграден сърп и чук и трябва да го разрушим за да го извадим. Викайте Бакърджиев - валяка да го взриви. И всяка панелка е замесена с комунистически бетон. Давайте и тях да ги разрушим, че има негативни влияния върху хората. По-добре е да живеят на поляната.

    ОтговорИзтриване
  4. Дааа,последният човек има правооо...

    ОтговорИзтриване
  5. Teзи които хулят русофилите не могат да проумеят че България ще се оправи когато последният от тях,пръкнали се в това 25 годишно безвремие си отиде в небитието, а света ще благоденства, когато Тихия и Атлантически океани се затворят над тази империя на злото и потъне при Атлантида. Ние ще си отидем ,но това ще стане.

    ОтговорИзтриване